مصاحبه استاد شجریان با شبکه ***

  

آوای نخلستون

 

شب است و چهره میهن سیاهه

نشستن در سیاهی ها گناهه

تفنگم را بده تا ره بجویم

که هر که عاشقه پایش به راهه

برادر بی قراره _ برادر شعله واره _ برادر دشت سینش لاله زاره

شب و دریای خوف انگیز و طوفان

منو اندیشه های  پاک پویان

برایم طلعت و خنجر بیاور

که خون می چکد از دل های طوفان

برادر نوجونه _ برادر غرق خونه _ برادر دشت کاکلش آتشفشونه

تو که با عاشقان درد آشنایی

تو که همرزم و هم زنجیر مایی

ببین خون عزیزان را به دیوار

بزن شیپور صبح روشنایی

برادر بی قراره _ برادر نوجونه _ برادر شعله واره _ برادر غرق خونه _ برادر دشت کاکلش آتشفشونه

                         

محمد رضا شجریان استاد آواز ایران پس از 14 سال در یک مصاحبه زنده با شبکه صدای امریکا شرکت کرد و از آلمان با بیژن فرهودی مجری برنامه مصاحبه کرد. پس از صحبت در مورد پروژه "باغ هنر بم" وی گفت پولی که از طریق فروش دی وی دی و سرمایه گذاری شخصی آماده شده بود، 1 میلیارد تومان بود. دولت ششصد میلیون کمک کرد که این پول توسط استانداری کرمان گرفته و تحویل من نشد و صرف امور نامربوطی شد! من هم تصمیم گرفتم پروژه را تحویل خودشان دهم.

 

وی تاکید کرد که اگر هم در ایران بودم هم در این مصاحبه شرکت می کردم.
سپس در مورد گروه شهناز و آلبوم جدیدش توضیح داد و اجرای رندان مست توضیح داد. در مورد فروش آلبوم اخیر خود گفت عموما آلبومهای من شاید دو میلیون نسخه در بین مردم پخش شود، اما حدود صدهزارتای آن هم تولید ما نیست. اما از از رضایت مردم خوشحالم.
در ادامه استاد در مورد شروع کار حرفه ای خود، استاد بنان و . . . توضیحاتی داد.
اما تازه ترین تصنیف ایشان، یکی از موارد بحث و نگاه استاد در مورد مسایل پیرامون انتخابات ایران بود که ایشان گفتند : چه کسی است از آنچه که گذشته بی خبر باشد. رفتار اینگونه جواب مردم شریف ایران نبود، صحنه هایی که دیدم بقدری مرا منقلب کرد که به یکباره شعر فریدون مشیری به یادم امد و گفتم باید حرفی بزنم و ساکت نمانم. باید نشست و حرف زد نه با تفنگ جواب مردم را داد. ابتدا در دستگاه ماهور ساخته شده بود که چون دیدم جوابگو نیست در دستگاه دشتی ساخته شد.
شجریان در مورد درخواست عدم استفاده صدا و سیما از "ربنــــا" گفت : موجودیت صدا و سیما این است که زبان مردم وبرای همه مردم باشد نه اینکه فقط در یک جبهه و برای عده ای خاص باشد، من تحمل دیدن برنامه های صدا سیما را هم ندارم! این بود که من هم گفتم حق پخش صدای من را ندارید. در طول این سی سال، قدمی برای موسیقی بر نداشتند، حتی یک سالن نساختند، سالن کنسرتی در ایران وجود ندارد. صدا و سیما به حرف من گوش نداد تا شکایت کردم. تا موقعی که رفتارش را با مردم درست نکند، اجازه پخش صدای من را ندارد. آقای آقاسی، وکیل استاد از طریق تلفن، در مورد این پرونده شکایت گفت صدا و سیما توجیه نموده که چون اعتراضی نبوده است، پس ایشان پذیرفته که صدایش از صدا و سیما پخش شود! ضمنا در مورد حسین شریعتمداری، و ادعاهای واهی وی توضیح داد.
وی گفت : این انتخابات نباید چنین نتیجه ای می داشت، دل هر دردمندی را به درد می آورد وقتی میبینیم جواب مردمی که گفتند رای من چه شد این بود. من نمی توانم کلمه ای را برای توضیح بیابم. اینها دیگر نمی توانند مملکت را اداره کنند، فقط می توانند کنترل کنند.

در بین جوانانی که با من کار میکنند، 20 خواننده خوب و 8 خواننده بسیار خوب داریم که می توانم تحویل هنر دهم که امیدوارم فضای کار برای آنها باشد.
با ممنوع کردن بانوان از خوانندگی، بخشی از موسیقی را حذف کردند، مگر می شود صدای سوپرانو در موسیقی نباشد؟ امیدوارم روزی به این نتیجه برسند صدای زنها باعث تحریک مردها نمی شود، چطور صدای مردها باعث تحریک زنها نمی شود!؟
ضمنا وی مصاحبه خود را با روزنامه وطن امروز تکذیب کرد، گفت این مصاحبه را با خبرنگاری برای یک خبرگزاری انجام دادم، اما نمی دانم این خبرنگار جوان چرا این کار را کرد.
/ 4 نظر / 56 بازدید
امید

سلام. ببخشید من یه چند روزی نبودم. دوباره برگشتم.برا همین نتونستم بت سر بزنم. نظرتم حالا خوندم. ممنون. فعلا بای[گل][بوسه]

مهرپویا

اصلا نمیدونم چی بگم... واقعا برا خودمون متاسفم که همچین انسانی شده واسمون اسطوره... استاد! از کسایی بود که من خیلی براش احترام قائل بودم ولی با این رفتار بچگانه که از خودش بروز داد دیگه لایق احترام نیست. کسی که با هو چی گری میره با "صدای آمریکا" مصاحبه میکنه (جاییکه دشمنیش با ایران برا همه روشنه) دیگه نمیشه ازش انتظار داشت. هرچند من چیزهایی از همین به اصطلاح استاد! میدنم که دیگه نمیتونم ایشون رو مردمی به حساب بیارم! از اینکه به من سر زدید و نظر گذاشتید ممنونم. اینها اختلاف سلیقه است و مهم اینه که ما با هم آشنا شدیم.

عباس گندمی(طالع)

سلام -از حضورتان ممنونم در مورد لینک هم آزاد هستید مرا به خاطرت بسپار نه به خاطرات

آريا

بزن به سينه كه اين سينه داغها دارد،به دشت عاطفه باران سرخ ميبارد! سر سخن بسيار است اما گوش شنوا نيست ما كه كمر به رسوايى آنان كه پاكند بستيم،نه ايران ميشناسيم ونه مسلمانيم! ما كه شيطان در دل داريم و خود شيطان ميپروريم چه حاجت به ديگران را شيطان ناميدن؟ واى برما كه طبل رسوايى ديگران ميزنيم وخود رسواى عالميم امروز اين را به قعر چاه تهمت اندازيم وفردا آن را پسين فردا كه را؟ ايران را،اسلام را يا پروردگار را؟ والله كه فتنه برنگيزان نه از بشرند! والسلام